ponuras/ Czerwiec 25, 2018/ TECHNIKA JAZDY MOTOCYKLEM

bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczna jazda

Co roku możemy usłyszeć w miediach różne kampanie informacyjne na temat bezpiecznej jazdy. Wszystkie pojawiają się w czasie wzmożonego ruchu na drogach. Nie bez powodu.  

Codziennie dochodzi do zdarzenia drogowego. Nie mówimy tu tylko o wypadkach. Wymuszenia pierwszeństwa, kolizje, potrącenia, wypadki śmiertelne.

Wszystko przez połączenie braku wyobraźni, braku wyedukowania w zakresie bezpieczeństwa na drodze, dostosowania prędkości oraz „myślenia za innych”. Warto mieć na uwadze że na drodze nie jesteśmy sami. Piesi, rowerzyści, motocykliści, kierowcy aut osobowych czy ciężarowych, każdy na każdego musi mieć zwracać uwagę i przewidywać jego zamiary.

Pośpiech

Na stronie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Ministerstwo Infrastruktury możemy zobaczyć DZIENNE statystyki różnych zdarzeń drogowych.
Powodem większości z nich jest pośpiech, nie prędkość (chociaż też idzie w parze), a pośpiech. Wymuszenie pierwszeństwa, czy niezachowanie odstępu też może skończyć się tragicznie. Nie warto się spieszyć! Wszędzie dojedzie się prędzej czy później. Doskonale obrazuje to kampania „10 mniej. Zwolnij!” oraz „NIE BĄDŹ NASTĘPNY” Śląskiej Policji. Zachęcają głównie do zmniejszenia prędkości, ale my dokładamy jeszcze opanowanie, brak pośpiechu oraz zachowanie wyobraźni.


„NIE BĄDŹ NASTĘPNY” Śląskiej Policji

Wzmożony ruch

Wzmożony ruch na drodze w okresie wakacyjnym, świątecznym czy długiego weekendu, powoduje że drogi stają się przepełnione. Każdy chce dostać się do celu swojej podróży. Odwiedzamy bliskich, wyjeżdżamy z rodziną na wakacje czy też jedziemy na samotny wypad gdzieś dalej. 
Skupmy się na bezpiecznym pokonaniu trasy.

  • Dostosuj prędkość do znaków i warunków na drodze.
  • Zachowaj odstęp od pojazdu przed Tobą.
  • Nie wyprzedzaj na „trzeciego” i gdy nie masz miejsca na manewr (wpychanie się przed maskę jest niebezpieczne).
  • Wyprzedzanie rowerzysty czy motocyklisty rób całym pasem, a nie na odległość lusterek.
  • Używaj kierunkowskazów, to nie boli.
  • Nie wpychaj się
  • Wpuszczaj innych. Na skrzyżowaniach, na zanikającym pasie (jazda na zamek). Nie bądź „szeryfem pasa”.

Zaplanuj trasę

W czasach gdy nawigacja jest ogólnodostępna i nie trzeba używać papierowych map, zapominamy o zwykłym planowaniu trasy.
Warto wyznaczyć sobie równoległą trasę do tej którą planujemy jechać. Mapy od Google dostarczają takie narzędzie jak natężenie ruchu. Pokazuje też zamknięte odcinki dróg.
Biorąc to pod uwagę, możemy zaoszczędzić czasu na staniu w korkach bez późniejszego pośpiechu, bo chcemy nadrobić czasu.
Może będziemy podróżować wolniej, ale nie będziemy stać w korkach.

 

Przejazdy kolejowe

Podniesione zapory? Brak sygnalizacji? No to wolne. Nic bardziej mylnego!
Mimo braku sygnalizacji zbliżającego się pociągu, lepiej jest się zatrzymać przed przejazdem wyposażonym w zapory, a chociaż zwolnić do prędkości pozwalającej rozeznać się w sytuacji.
Automatyka też może zawieść! Poświęcenie dziesięciu sekund na rozejrzenie się może uratować Wam życie!

„Bezpieczny przejazd”, kolejna kampania dotycząca bezpieczeństwa, tym razem związana z przejazdem kolejowym. Zachęca do zatrzymania się przed każdym przejazdem, nie tylko bez zapór. Spotkanie z kilkudziesięciostonowym składem kończy się tragicznie.

Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie!

Nie wiadomo jak się odnieść do tej frazy. Z jednej strony zwrócenie uwagi kierowcom samochodów na to że motocyklista może znajdować się w „martwym polu” widzenia lusterka. Z drugiej ostrzeżenie o narwanych młodocianych co dorwali się do ścigacza. 

Dlaczego do większości zdarzeń z udziałem motocyklistów dochodzi na drogach lokalnych i miastach? Tutaj pojawia się dostosowanie prędkości i przewidywanie zachowań innych. 95% zdarzeń można uniknąć. Trzeba obserwować i przewidywać. Zmniejszenie prędkości doda nam więcej czasu reakcji na zagrożenie. Jadąc na sąsiednim pasie, starajmy się być widocznym w lusterkach. Nie jeźdźmy w martwych strefach innych kierowców. Dajmy się dostrzec.

Obserwacja, przewidywanie,dostosowanie, reakcja

Wiele wyjaśniać nie trzeba. Obserwuj otoczenie przed sobą. Przewiduj zachowanie uczestników ruchu. Dostosuj się do ruchu i zagrożeń. Reaguj!

Życzymy Wam tyle powrotów co wyjazdów. Podróżujcie bezpiecznie!

Share this Post